کویتیشن

کویتیشن یکی از پدیده های طبیعی و مبتنی بر اولتراسوند و صوت با فرکانس پایین، می باشد که از آن برای لاغری موضعی استفاده می گردد. میدان مافوق صوتی که در کویتیشن ایجاد می شود سبب می شود که حباب هایی در مایع به وجود بیایند که به مرور بزرگتر می شوند و پس از رسیدن به اندازه ی مشخصی، منفجر می گردند. انرژی فرکانس رادیویی و امواج مافوق صوت زیست خلازا، سلول های چربی و سلولیت بدون انجام هیچ گونه جراحی و مداخله و بدون این که به سلول ها و اندام های مجاور آسیب برسد، از بین می برند و تخریب می کنند. کویتیشن مزایای متفاوتی را دارا می باشد که از جمله آن ها می توان به پیکرتراشی بدون نیاز به بی‌حسی یا بیهوشی،باقی نماندن جای زخم،عدم تحمل درد و نارحتی،عدم نیاز به استراحت کردن پس از عمل،جایگزینی بدون عوارض برای لیپوساکشن،از بین رفتن سریع سلول‌های چربی ،غیرتهاجمی بودن درمان، دفع چربی به روش طبیعی ،زمان کوتاه (20 تا 60 دقیقه) هر جلسه و هزینه متعارف درمان اشاره کرد. در کویتیشن برای تبدیل سلول های چربی به مایع از تکنولوژی پیشرفته استفاده می شود که مایع به دست آمده از این روش به طور طبیعی از بدن دفع می گردد. هر جلسه از کویتیشن معمولا 25 تا 30 دقیقه زمان می برد و طی آن یک ناحیه از بدن درمان می گردد. توجه کنید که میان جلسات کویتیشن باید 72 ساعت فاصله وجود داشته باشد تا بدن بیمار برای دفع چربی ها فرصت کافی داشته باشد. برای کویتیشن بنا به نظر پزشک میان 6 تا 10 جلسه مورد نیاز است. از کویتیشن می توان در ناحیه‌های دارای چربی موضعی که در برابر ورزش و رژیم غذایی لاغری مقاوم است به مانند ران، شکم، بازوها و باسن استفاده کرد. دستگاه کویتیشن برای تخریب سلول های چربی از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می کند. محتویات سلول ها پس از تخربب دیواره به بیرون و فضای مایع بدن ترشح می کند و دستگاه لنفاوی پس از این مرحله کار را به عهده می گیرد و مواد زائد را جمع آوری می کند. گردش مواد زائد در بدن به طور کامل انجام می‌شود تا کبد فرایند لازم را بر روی آن انجام دهد و در نهایت با عرق، ادرار و مدفوع از بدن دفع شود. نتایج کویتیشن آنی است، البته تکمیل فرایند و مشاهده نتیجه نهایی چند روز زمان می‌برد.


افراد سالم با اضافه وزن متوسط که تمایل به کاهش 2.5 تا 50 کیلوگرم وزن خود دارند جزو بهترین متقاضیان برای انجام کویتیشن به شمار می رود. انجام کویتیشن در دوران بارداری، شیردهی، مصرف داروهای ضدانعقاد خون، وجود دستگاه ضربان‌ساز قلب یا ایمپلنت‌های فلزی در بدن، سابقه ایجاد کلوئید یا گوشت اضافه، به تازگی جراحی انجام دادن یا ابتلا به بیماری‌هایی چون دیابت، ناراحتی قلبی، سرطان یا تومور، صرع، فشار خون بالا یا پایین، هموفیلی، ترومبوز، التهاب وریدها، سل، بیماری‌های عفونی، نقص‌های سیستم ایمنی یا سیستم لنفاوی توصیه نمی‌شود. اگر از انجام روش کویتیشن برای لاغری خود اطمینان کامل ندارید این موضوع را با پزشک خود در میان گذاشته و با او حتما مشورت کنید. پیش از یک هفته از درمان با کویتیشن هر روز 1.5 تا 2 لیتر آب بنوشید و ناحیه مورد نظر را هر روز و هر شب مرطوب کنید. هرچه آب رسانی در ناحیه تحت درمان با کویتیشن بالاتر باشد، درصد موفقیت با کویتیشن بالاتر می رود. ورزش‌هایی مانند پیاده‌روی یا دیگر فعالیت‌های ایروبیک باید به طور منظم انجام شود تا بدن بتواند مایع به دست آمده از تجزیه چربی را بهتر دفع کند. در فرآیند کویتیشن، متخصص امواج اولتراسوند، سطح را با استفاده از هندپیس دستگاه کویتیشن به بدن منتقل می کند و این امواج در بردارنده تکانه‌های فشرده کننده ـ گسترده کننده‌ای است که در چرخه‌های با سرعت بالا حرکت می‌کنند. این چرخه سبب می شود که تعداد بی شماری از حفره ها و یا حباب های ریز ایجاد گردند که به تدریج بزرگ تر می شوند و در نهایت با هم برخورد کرده و منفجر می شوند. با انفجار این حباب‌ها امواج شوکی ایجاد می‌شود که مایع شدن و از بین رفتن بافت‌های چربی را به دنبال دارد که این فرآیند با نام کویتیشن شناخته می شود و مایع به دست آمده از این فرآیند به سادگی از طریق ادرار یا دستگاه لنفاوی از بدن خارج می‌شود. نتایج کویتیشن کاملا سریع می باشد و ماندگاری این درمان بالاست. اندازه دور بدن بیشتر بیماران در تنها یک جلسه از 2 تا 10 سانتی متر تغییر می کند که در هر جلسه نیز بیشتر می شود. البته نتیجه درمان به ساختار بافت، ناحیه تحت درمان، سن، متابولیسم، داروهای مصرفی و تغییرات هورمونی بستگی دارد. توجه کنید که رژیم غذایی مناسب و ورزش در افزایش نتیجه گیری در این درمان به شما کمک خواهد کرد. کویتیشن هیچ دردی را به همراه ندارد و پس از درمان نیازی به استراحت کردن نیست. بسیاری از افراد درمان با کویتیشن را درمانی گرم و آرام کننده نامیده اند که بیشتر به ماساژ با سنگ داغ شبیه است. کویتیشن در هر زمانی قابل اجرا می باشد و پس از انجام آن به راحتی می توان به فعالیت های روزانه بازگشت. پس از انجام کویتیشن احتمال ایجاد عوارضی نظیر قرمزی موقت، تشنگی شدید و یا حالت تهوع وجود دارد که با نوشیدن آب برطرف می شود. دقت کنید که این عوارض همگی کوتاه مدت هستند و پس از چند ساعت فروکش می کنند. اگر چه ایمنی کویتیشن در پژوهش‌ها اثبات شده است، اما این روش بر روی مراجعین مبتلا به بیماری‌های حاد، نقس عملکرد کبد، خونریزی شدید، دارای ضربان‌ساز قلب یا بانوان باردار انجام نمی‌شود.


تعداد جلسات لازم برای کویتیشن به عواملی نظیر میزان چربی انباشته شده، مدت زمان وجود چربی، تراکم چربی و ... بستگی دارد که با توجه به نظر پزشک تعداد جلسات از 3 تا 10 جلسه تعیین می گردد. با استفاده از کویتیشن می توانید یک اندام مناسب را تجربه کنید چرا که این روش برای پیکرتراشی به ویژه برای کاهش چربی های موضعی مناسب است و در بیشتر قسمت های بدن کاربرد دارد. جالب است بدانید که کویتیشن سلولیت را بدون آسیب زدن به سیستم عروقی از بین می‌برد و از انباشته شدن مجدد سلول‌های چربی در ناحیه‌های درمان شده جلوگیری می‌کند.